informacija

Infografikas: kuo skiriasi SEO ir normalūs straipsniai

Kaip žadėjome, toliau pristatome savo sukurtus infografikus. Jau pristatėme infografiką apie tekstų skaitymą internete. Dabar atėjo laikas specifinei informacijai verslui ir rašytojams. Tikriausiai esate girdėję, kad SEO straipsniai „miršta“. Iš tiesų to labai norėtų Google, tačiau riba tarp SEO ir normalaus straipsnio yra labai plona. Tiesa, esminių skirtumų yra.

Jūsų dėmesiui, infografikas, kuriame reikia daug skaityti. Jame pateikti esminiai SEO ir normalių straipsnių skirtumai. Beje, šis infografikas buvo padarytas siekiant perteikti grafiškai vieną seniau rašytą straipsnį. Tai reiškia, kad bet kokia informacija, pasirodžiusi tekstiniu formatu, gali būti perkeliama į grafinį formatą. Aišku, sutrumpinta, tačiau pakankamai intraktyvi ir naudinga.

[stextbox id=“alert“ caption=“Pasidalink!“]Pasidalinkite šiuo infografiku su draugais socialiniuose tinkluose![/stextbox]

kuo skiriasi SEO straipsniai nuo normalių straipsnių

5 privalomi klausimai Klientui

Komunikacijos problemos skaudžiai atsiliepia bet kokiam verslui ir paslaugai. Tuo gali įsitikinti bet kuris Klientas, užsisakęs tekstus iš tekstų Rašytojo. Jei iki galo nebus aptarti visi darbų atlikimo momentai ir susitarta dėl principų, nesusipratimai garantuoti. Su kiekvienu nesusipratimu į kovą pakyla ir emocijos, o jau tada viskas gali baigtis neprognozuojamai. Rezultatas dažnai būna tiesiog nekokybiški atlikti darbai, už kuriuos Klientas nenori mokėti. Kas kaltas? Smilius nukreiptas į priešingą pusę, bet kiti trys pirštai į save nesiskaito…

Norint išvengti tam tikrų nesusipratimų ir nesklandumų darbe, reikia paklausti viso labo 5 klausimus. Kai Rašytojas gauna atsakymus į šiuos paprastus klausimus, labai daug kas būna aiškiau. Jau rašėme, kad Klientas turi klausti rašytojo, bet turi būti apsikeista informacija iš abiejų pusių.

1 Klausimas. Koks turi būti teksto stilius? Daugiausiai problemų tiek Rašytojas, tiek Klientas turi dėl nesutarimo apie teksto stilių. Kaip save pristatyti potencialiems partneriams ir klientams? Kaip draugelių, su kuriais gali alų gerti, anekdotus apie mergas skelti ir per dantį traukti, kontorą ar kaip lygiaverčių partnerių ieškančią rimtą kompaniją, kurioje darbiniai reikalai tvarkomi nuo 8 iki 6 vakaro, o apie asmeninį gyvenimą nekalbama? Gal su humoru aprašyti savo paslaugas? Gal naudoti kuo daugiau tarptautinių žodžių, kad atrodytum protingesnis? Gal išsiskirti kalbos vingrumu ir netradicinėmis metaforomis siekiant pabrėžti minties „polėkį“ ir kūrybiškumą? Gal visur naudoti kreipinius ir palinkėjimus nuo įmonės vadovo? Visi šie klausimai yra labai svarbūs išsiaiškinant, kaip įmonės darbai ir paslaugos bus pristatomi plačiajai visuomenei ir tikslinei auditorijai. Norint išsiaiškinti tai praktiškai, galima parengti nedidelį bandomąjį tekstą, kad Klientas susipažintu su Rašytojo siūlymu dėl stilistikos ir atitinkamai jį pakoreguotų.

2 Klausimas. Kas įmonėje bus kontaktinis asmuo, galintis nuolatos bendrauti užsakymo reikalais? Paprastai rašytojus samdo pats vadovas, rinkodaros vadybininkas ar biuro administratorė. Su visais jais yra gana sunku susitarti. Įmonės vadovas pastoviai užsiėmęs ir neturi laiko. Rinkodaros vadybininkas viską įsivaizduoja labai reklamiškai ir reikalauja tekstą „parduoti“. Biuro administratorė dažniausiai apie paslaugas ir produktus daug neišmano, nes viską žino arba „gamyba“ arba „vadybininkai“. Rašytojui reikia konsultacijos apie prekes ir paslaugas iš karto, o ne kai atsiras laisvo laiko. Dėl to geriausiai būtų išsiaiškinti kontaktus žmogaus, kuris iš tikrųjų išmano paslaugą ir produktą. Galutinį tekstą pateikti suderinus su juo, nes svarbu neklaidinti vartotojų, o tik tada parduoti.

3 Klausimas. Kur paruošti tekstai bus publikuojami? Įdomu yra tai, kad uždavus šį klausimą pats Klientas kartais apie tai susimąsto, – „O, rimtai, kur man paskui tuos straipsnius dėti?..“ Tada rašytojas turi paaiškinti, kokios yra galimybės tekstams internete publikuoti. Tokia situacija pasitaiko gana dažnai, nes Klientas dažnai nesuvokia, kur ir kaip tie tekstai atrodys. Pavyzdys labai paprastas. Klientas užsisako 300-400 žodžių paslaugų aprašymus nepaaiškinęs, kur jie bus publikuojami. Puslapio išdėstymas gana siauras, tad tokį ilgą paslaugų aprašymą norintiems perskaityti, reikia nemažai traukti puslapį į apačią („skrolinti“). Paslaugos kaina, aišku, apačioje, vos atsidarius puslapį nebesimato. Kas kaltas? Rašytojas parašė per ilgą tekstą. Reikia trumpinti. Už papildomą kainą? Jokiu būdu! Štai jums ir eilinis konfliktas.

4 Klausimas. Kuo Klientas nori pasigirti? Rašytojai paprastai turi užsakymų iš įvairių sričių. Visi, kaip susitarę, gieda tą pačią giesmelę – mes esame profesionalai, turime daug patirties, jei nesu šia įmone, tai praeituose darbuose. Deja, ši informacija yra tinkama tik paprastam saldžiabalsiavimui ir niekuo neišsiskiriančiam tekstui, kuriuo siekiama „pritraukti“ teksto apimtis iki 200-300 žodžių, kad Paieškai būtų ramiau. Ką įmonės darbuotojai atrado? Ką sukūrė? Kokius apdovanojimus gavo? Gal dalyvavo kokiose tarptautinėse konferencijose ir seminaruose? Ką įmonė daro kitaip, nei jos 200 konkurentų? Šios informacijos visada trūksta, todėl Klientas dažnai būna nepatenkintas Rašytojo darbu, nes parašytas tekstas niekuo neišsiskiria iš konkurentų, o gal net buvo ir iš jų nukopijuotas…

5 Klausimas. Kokios yra darbų apimtys? Kartais Klientas ir Rašytojas susitaria dėl „turinio užpildymo“. Tai naudinga Klientui, bet Rašytojas greitai pamato, kad turinį į jo puslapį gali pilti, kaip vandenį į rėtį – jo niekada bus negana, o kaina sutarta fiksuota. Klientas suinteresuotas gauti paslaugą kuo pigiau ir kokybiškiau. Rašytojas turėtų būti suinteresuotas žinoti tiksliai, kiek ir kokių tekstų jam reikės paruošti. Dažna situacija yra ta, kad Klientas užsako „Apie mus“, „Paslaugos“ tekstus, bet nieko nepamini apie Kontaktai skiltį, puslapio apačioje esantį tekstą, pagrindinį sakinį pagrindiniame puslapyje, kuris iš karto turėtų parduoti, Kontaktinės formos padėkos ir klaidų tekstus, trumpą pristatymą, kurį Klientas naudos siūlydamas puslapio nuorodą į įvairius katalogus, Facebooko puslapio informacijos skiltyje ir t.t. Tokiu būdu Rašytojas rašo dar keletą puslapių teksto visiškai nemokamai. Kliento pozicija aiški – „Pats kaltas“, tačiau Rašytojas irgi turėtų atkreipti dėmesį į konkrečius darbus. Aišku, pasitaiko, kad tekstų rengimo įkarštyje atsiranda papildomi meniu punktai ir puslapiai, tačiau jie taip pat turėtų būti įkainojami atskirai, susitariama dėl jų atlikimo el. paštu.

Pasigedote klausimų apie atsiskaitymus? Juos aptarti reikės atsakinėjant Kliento klausimus Rašytojui, taigi susirašinėjimas gali būti ilgas nors užsakymas ir nedidelis. Patarimas Rašytojui ir Klientui – visus susitarimus darykite ne telefonu, o el. paštu. Paskui gali kilti didelių nesusipratimų – „Aš to nežadėjau…“, „Jūs manęs neprašėte…“, „Mes taip nesitarėme…“

5 privalomi klausimai rašytojui

Esate įmonės vadovas ar atsakingas už interneto puslapio tvarkymą. Jums reikia tekstų. Pats laiko rašyti neturite, nėra jokio noro tai daryti, nes nusamdyti išeis pigiau, nei kamuotis pačiam. Reikia ieškoti tekstų rašytojo… Tokia situacija yra dažna Lietuvos versle. Ne visos įmonės gali pasigirti turinčios raštingus darbuotojus, kad ir kiek bakalaurų ar magistrų diplomų darbuotojai turėtų. Nuolat prireikia specialistų iš šalies. Nesvarbu, ar tai tekstus rašanti įmonė, ar pavienis rašytojas, bet būkite budrūs – kaip ir kiekvienoje srityje, taip ir čia gresia įvairūs pavojai, kurie gali baigtis ir finansiniais nuostoliais.

Sakykime, jau susiradote žmogų, kuris parašys Jūsų įmonės puslapio tekstus. Ko reikėtų paklausti, kad nuspręstumėte galutinai dirbti su tuo žmogumi, o gal ir įmone? Pateikiame 5 pagrindinius klausimus, kurių paprastai klausia tekstų užsakovai:

1 Klausimas. Kiek tekstai kainuos? Atsakymas iš teksto rašytojo pusės gali būti labai įvairūs, pavyzdžiui „O koks biudžetas?“. Taip įsivelsite į nerimtą ir daug laiko reikalaujantį dialogą, kuris gali baigtis ir neproduktyviai. Dėl to stenkitės konkretizuoti klausimą apie kainą pateikdami daugiau informacijos apie reikalingus tekstus. Pavyzdžiui, „Kiek kainuos 5 puslapiai teksto po 200-300 žodžių?“. Kaip nustatyti, kiek tekstų reikės? Pasižiūrėkite į savo puslapio struktūrą ir pamatysite, kiek meniu punktų reikės. 200-300 žodžių tekstas yra daugiau kaip pusė Wordo puslapio. Tai pakankamas kiekis paieškos sistemoms ir ne per ilgas lankytojams, norintiems pasiskaityti, ką iš tikrųjų veikiate, kuo verčiatės. Ilgesni tekstai skaitomi mažiau, bet galite užklausti ir kitokių apimčių tekstų, jei numatysite juos į ateitį.

2 Klausimas. Per kiek laiko atliksite? Atsakymas priklausys nuo to, ar pateikėte tekstų apimtis. Jei ne, parašykite, kiek tekstų reikės, kokios jie apimties. Įvertinkite tokį dalyką, kad rašytojas laiko skirs domėjimuisi Jūsų įmonės veikla ir paslaugomis, konkurencinės aplinkos tyrimui. Pats „Apie Mus“ ar „Paslaugos“ tekstas yra parašomas per valandą, tačiau informacijos surinkimas gali užtrukti. Jei ketinate užsakyti vos 5 puslapius teksto ir gaunate atsakymą, kad bus atlikta per savaitę arba dvi – susimąstykite, ką taip ilgai veiks rašytojas. Jis greičiausiai užverstas darbais ir į jūsų tekstą nenorės gilintis ilgiau, dėl ko kyla grėsmė teksto kokybei.

3 Klausimas. Kokios patirties turite? Rašytojai, kaip ir bet kurios kūrybinės profesijos atstovai turi savo portfolio– atliktų darbų rinkinėlį, kuriuo gali pasigirti. Prašykite nuorodų į puslapius, kuriems kūrė tekstus, į straipsnius, kurie buvo publikuoti. Atsiųstas dokumentas el. paštu neįrodo rašytojo sugebėjimų, todėl būtinai reikalaukite tik viešai prieinamų darbų pavyzdžių.

4 Klausimas. Kokiu būdu tekstai atiduodami? Prieš pradedant bendradarbiauti, būtina nusistatyti tam tikras taisykles, kuriomis vadovausitės viso tekstų kūrimo proceso metu. Tekstai gali būti paruošiami ir siunčiami po vieną puslapį, arba visi iš karto. Jei jų yra daugiau – grupėmis. Kai kuriems tekstams reikės korekcijų ir gairių. Nesistenkite taisyti gramatinių klaidų, bet geriau paminėkite, kad jų yra – tegul rašytojas pats jas išsitaiso. Taip pat pateikite nurodymus, kokį stilių naudoti, ką rašyti, o ko ne.

5 Klausimas. Kaip atsiskaitysime? Rašytojas gali paprašyti avanso. Tai normalu, nes nesate asmeniškai pažįstami, tad pasitikėjimo vienas kitam dar nekeliate. Ateityje, kai bendradarbiavimas bus sklandus, galėsite reikalauti, kad atsiskaitymas būtų tik po darbų atlikimo. Kitas svarbus momentas, ar rašytojas gali pateikti dokumentą, įrodantį, kad jis atliko darbus? Tai reikalinga buhalterijai, fiksuojant išlaidas. Grynais mokėti galite, bet tik pažįstamam žmogui, su kuriuo bendraujate artimai. Tai būtų kaip dviejų bičiulių paslauga vienas kitam, nes priešingu atveju teks atsiskaityti prieš mokesčių inspekciją. Atsiskaitymo terminus taip pat reikėtų nusakyti iš karto, kai darbas užbaigtas. Venkite ilgų atidėjimų, nes taip rašytojas išsigąs ir bendradarbiavimo nepavyks pradėti.

Išsiaiškinote svarbiausius momentus. Galite duoti konkrečius užsakymus. Iki tol daugiau detalių apie darbą neatskleiskite.