Na ir intensyvus metas dirbtinio intelekto pasaulyje! Pastarąjį mėnesį įvyko tikra DI kataklizma. Atsirado keletas naujų DI agentų, kurie, beje, gali rašyti lietuviškus tekstus. Seniau jau rašėme apie ChatGPT, Google Gemini, Claude AI, CoPilot ir Perplexity. Norėtume pratęsti šias apžvalgas.
O viskas prasidėjo nuo DeepSeek…
Kinijos kompanija DeepSeek paleido savo DI įrankį, kuris iš karto pasaulyje susilaukė daug prieštaringų vertinimų. Sakykime, nerašote apie Kinijos geopolitikos tendencijas ar istoriją, o jums reikalingas paprastas tekstas apie daržoves.
Čia DeepSeek atskleidė savo tikrąjį veidą.

Taip, matote teisingai. Gramatinės klaidos bado akis. Jei ChatGPT kartais panaudoja kokį anglišką žodį, nes neranda tinkamo lietuviško sinonimo, tai DeepSeek net nesivargina ištaisyti klaidas elementariausiuose žodžiuose, tokiuose, kaip „kilMė“ ar „toksiŠkumas“. Frazė „plėtrai kenkiant vietinėms ekosistemoms“ iš viso nei į kuolą, nei į mietą… Tekstas labai prastas, tokio į viešumą paleisti tikrai negalima.
Gal DeepSeek gerai dirba su kodu, bet lietuvių kalbos jis tikrai nemoka ir didelis klausimas, ar mokės. Jei Kinijos valdžia moderuoja atsakymus ir iškreipia duomenis, tai greičiausiai ir Lietuvai yra paruošta kelios eilutės kodo – juk mes su Kinija dabar įtemptoje situacijoje…
Teko pasinaudoti kitu DI įrankiu, kad pasitikslintume informaciją apie tuos barščius. Čia laukė dar vienas siurprizas…
Mistral AI – tik skambūs pažadai…
Neseniai įvyko didžiulė konferencija, kurioje buvo aptarinėjama dirbtinio intelekto ateitis. Ypač pasižymėjo Prancūzija, kuri pristatė savo atvirą (supraskite – necenzūruojamą) dirbtinio intelekto įrankį Mistral.
Štai ir paklausėme Mistral, ką jis gali papasakoti apie tuos mūsų barščius. Atsakymas tiesiog šokiravo!

Paprastasis barsukas? Tas baltai pilkas gyvūnėlis, kuris vidury žiemos apsiverčia ant kito šono, kad dar pamiegotų savo urve kur nors Varėnos miškuose?
Miško aikštelėse ir saulėtose vietose? Plunksniškai suskaldyti lapai? Barsukas (augalas) labai dekoratyvus? O kas yra tas medų augalas? Gal turėjai omenyje žiedadulkių gausą, iš kurių bitės daro medų?
Ei, prancūzai, jūs ką ten rūkote? Mistral AI ne tik kad lietuviškai padoriai nemoka, bet dar ir faktus iškraipo vos ne su pirma užklausa!.. O juk pats Prezidentas Emanuelis Makronas pažadėjo, kad Mistral bus atviras DI ir konkuruos su amerikietiškais ChatGPT ir Claude AI.
Gaila… Krito konkurencinėje kovoje dar net nespėjęs išpopuliarėti Lietuvoje.
Straipsnis apie vieną iš seniausių Lietuvoje augusių daržovių dar net nepradėtas rašyti, o jau tokios promblemos. Reikia paklausti trečio naujoko…
Grok – Elono Musko atsakas visiems konkurentams
Čia pasitaikė naujiena apie tai, kaip Elonas Muskas giriasi, kad jo kompanijos dirbtinis intelektas jau lenkia ChatGPT. Įsitikinkime, ar tikrai.
Grok yra pasiekiamas visiems, kas naudoja socialinį tinklą X, buvusį Twitterį. Paklausėme – atsakė…

Tekstas parašytas neblogai, pakankamai aiškiai, be rimtesnių klaidų. Tik štai viena smulkmena. Pasirodo, kad mūsų aprašoma daržovė čia vadinama dar kitaip – lankinis barštis. Ne paprastasis barštis ir ne paprastasis barsukas. Iš karto pasitikrinome ir ChatGPT. Bingo! Iš tiesų tai lankinis barštis, kurį Lietuvos archeologai iš tikrųjų atrado per savo kasinėjimus senosiose lietuvių gyvenvietėse. Taip, ši daržovė buvo auginama iki XII amžiaus, kai lietuviai pradėjo bendrauti su įvairiais svetimšaliais, kurie vėliau privežė visokių grikių, kopūstų, svogūnų ir agurkų.
Bet grįžkime prie Grok. Maloniai nustebino tai, kad iš karto tekste pateikiamos nuorodos į šaltinius. Taip viskas aišku, iš kur tas Grokas paėmė informaciją. Ir jis tai padarė net neprašytas (ChatGPT reikia papildomai prašyti, kad nurodytų šaltinius). Vėliau davėme parašyti visą straipsnį tam tikru stiliumi. Rezultatas tikrai neblogas. Gal iki ChatGPT ir Gemini dar šiek tiek trūksta, bet, turint, omenyje, DI mokymosi galimybes, yra vilties, kad netrukus galėsime šį įrankį naudoti rašydami lietuviškus tekstus. Aišku, lieka klausimas, ar Grok tikrai atviras? Ar rodys tokius pačius kaprizus, kaip DeepSeek, kai jo paprašai pateikti anekdotą apie Prezidentą Xi?..
Grok kol kas integruotas į socialinį tinklą X ir Europoje atskiro modelio dar nėra. Su laiku gali atsirasti, tad šį DI įrankį nuo šiol stebėsime akyliau.
Pamoka visiems DI tekstų rašytojams
Ši situacija su lankiniu barščiu/paprastuoju barsuku parodė ne tik naujų DI įrankių gebėjimus rašyti lietuvių kalba, bet ir davė labai vertingą pamoką.
Tikrinkite faktus ir terminus!
Nepasitikėkite vienu DI įrankiu, nemanykite, kad informacija, kurią jis pateikia yra 100 proc. teisinga. Net tokį straipsnį apie Lietuvoje augančias daržoves reikia tikrinti. Beje, dalį istorijos praleidome, nes buvo paminėtos ir kitos daržovės, neva augančios Lietuvoje, kurių pavadinimai tikrai daug kam negirdėti. DI parašė, kad Lietuvoje auga okra – tropiniam klimatui būdingas augalas iš Afrikos ir Azijos, ir jis sėkmingai auginamas Lietuvos daržuose. Čia viskas suprantama – DI tiesiog paruošė anglišką tekstą ir išvertė jį į lietuvių kalbą. Taip pat pas mus apsigyveno ne tik okra, bet ir kohlrabiai, Peru rūgštynės, mangoldai, Shishito paprikos (japoniškos raukšlėtosios paprikos) ir t.t. Suprantama, ir ananasą ant palangės ne vienas sodininkas bandė užsiauginti, bet rašyti apie šias daržoves, kai klausiama apie Lietuvos ūkį – šiek tiek per daug…
Įsivaizduokite, kad tai ne informacinis straipsnis, skirtas praplėsti akiratį, o teisinis arba medicininis tekstas. Ten reikia tikrinti vos ne pusę terminų ir sąvokų. Atrodo, kad DI po truputį praranda savo pasitikėjimą, ir tekstų rašytojai į tokią pagalbą pradeda žiūrėti kur kas atsargiau.
Norime palinkėti visiems, kas rašo tekstus su DI, būti akyliems ir šiek tiek nepatikliems. Ne viskas, ką rašo DI yra tiesa.
O kodėl taip nutiko? Paaiškinimas gana paprastas – iki šiol neišspręsta DI įrankių problema – informacijos šaltinių prioriteto pasirinkimas. Jei pagrindinis šaltinis yra koks nors aukštai Google esantis SEO straipsnis, parašytas to paties DI, tai apie kokį informacijos patikimumą galime kalbėti?.. O iškelti tokius straipsnius gali kiekviena SEO agentūra. Štai jums ir visa sąmokslo teorija.
Ateityje tai bus labai svarbus dirbtinio intelekto vystymosi žingsnis – atsirinkti, kurie šaltiniai yra patikimi, o kurie – nelabai. Kol kas džiaugiamės, kad į „lietuviškų“ DI įrankių sąrašą atėjo dar vienas gana padorus įrankis Grok, kuris gali padėti daugeliui tekstus rašančių žmonių.
Parašykite komentarą