info@rasytojas.lt  |   +370 616 25 660  

5 privalomi klausimai rašytojui

Esate įmonės vadovas ar atsakingas už interneto puslapio tvarkymą. Jums reikia tekstų. Pats laiko rašyti neturite, nėra jokio noro tai daryti, nes nusamdyti išeis pigiau, nei kamuotis pačiam. Reikia ieškoti tekstų rašytojo… Tokia situacija yra dažna Lietuvos versle. Ne visos įmonės gali pasigirti turinčios raštingus darbuotojus, kad ir kiek bakalaurų ar magistrų diplomų darbuotojai turėtų. Nuolat prireikia specialistų iš šalies. Nesvarbu, ar tai tekstus rašanti įmonė, ar pavienis rašytojas, bet būkite budrūs – kaip ir kiekvienoje srityje, taip ir čia gresia įvairūs pavojai, kurie gali baigtis ir finansiniais nuostoliais.

Sakykime, jau susiradote žmogų, kuris parašys Jūsų įmonės puslapio tekstus. Ko reikėtų paklausti, kad nuspręstumėte galutinai dirbti su tuo žmogumi, o gal ir įmone? Pateikiame 5 pagrindinius klausimus, kurių paprastai klausia tekstų užsakovai:

1 Klausimas. Kiek tekstai kainuos? Atsakymas iš teksto rašytojo pusės gali būti labai įvairūs, pavyzdžiui „O koks biudžetas?“. Taip įsivelsite į nerimtą ir daug laiko reikalaujantį dialogą, kuris gali baigtis ir neproduktyviai. Dėl to stenkitės konkretizuoti klausimą apie kainą pateikdami daugiau informacijos apie reikalingus tekstus. Pavyzdžiui, „Kiek kainuos 5 puslapiai teksto po 200-300 žodžių?“. Kaip nustatyti, kiek tekstų reikės? Pasižiūrėkite į savo puslapio struktūrą ir pamatysite, kiek meniu punktų reikės. 200-300 žodžių tekstas yra daugiau kaip pusė Wordo puslapio. Tai pakankamas kiekis paieškos sistemoms ir ne per ilgas lankytojams, norintiems pasiskaityti, ką iš tikrųjų veikiate, kuo verčiatės. Ilgesni tekstai skaitomi mažiau, bet galite užklausti ir kitokių apimčių tekstų, jei numatysite juos į ateitį.

2 Klausimas. Per kiek laiko atliksite? Atsakymas priklausys nuo to, ar pateikėte tekstų apimtis. Jei ne, parašykite, kiek tekstų reikės, kokios jie apimties. Įvertinkite tokį dalyką, kad rašytojas laiko skirs domėjimuisi Jūsų įmonės veikla ir paslaugomis, konkurencinės aplinkos tyrimui. Pats „Apie Mus“ ar „Paslaugos“ tekstas yra parašomas per valandą, tačiau informacijos surinkimas gali užtrukti. Jei ketinate užsakyti vos 5 puslapius teksto ir gaunate atsakymą, kad bus atlikta per savaitę arba dvi – susimąstykite, ką taip ilgai veiks rašytojas. Jis greičiausiai užverstas darbais ir į jūsų tekstą nenorės gilintis ilgiau, dėl ko kyla grėsmė teksto kokybei.

3 Klausimas. Kokios patirties turite? Rašytojai, kaip ir bet kurios kūrybinės profesijos atstovai turi savo portfolio– atliktų darbų rinkinėlį, kuriuo gali pasigirti. Prašykite nuorodų į puslapius, kuriems kūrė tekstus, į straipsnius, kurie buvo publikuoti. Atsiųstas dokumentas el. paštu neįrodo rašytojo sugebėjimų, todėl būtinai reikalaukite tik viešai prieinamų darbų pavyzdžių.

4 Klausimas. Kokiu būdu tekstai atiduodami? Prieš pradedant bendradarbiauti, būtina nusistatyti tam tikras taisykles, kuriomis vadovausitės viso tekstų kūrimo proceso metu. Tekstai gali būti paruošiami ir siunčiami po vieną puslapį, arba visi iš karto. Jei jų yra daugiau – grupėmis. Kai kuriems tekstams reikės korekcijų ir gairių. Nesistenkite taisyti gramatinių klaidų, bet geriau paminėkite, kad jų yra – tegul rašytojas pats jas išsitaiso. Taip pat pateikite nurodymus, kokį stilių naudoti, ką rašyti, o ko ne.

5 Klausimas. Kaip atsiskaitysime? Rašytojas gali paprašyti avanso. Tai normalu, nes nesate asmeniškai pažįstami, tad pasitikėjimo vienas kitam dar nekeliate. Ateityje, kai bendradarbiavimas bus sklandus, galėsite reikalauti, kad atsiskaitymas būtų tik po darbų atlikimo. Kitas svarbus momentas, ar rašytojas gali pateikti dokumentą, įrodantį, kad jis atliko darbus? Tai reikalinga buhalterijai, fiksuojant išlaidas. Grynais mokėti galite, bet tik pažįstamam žmogui, su kuriuo bendraujate artimai. Tai būtų kaip dviejų bičiulių paslauga vienas kitam, nes priešingu atveju teks atsiskaityti prieš mokesčių inspekciją. Atsiskaitymo terminus taip pat reikėtų nusakyti iš karto, kai darbas užbaigtas. Venkite ilgų atidėjimų, nes taip rašytojas išsigąs ir bendradarbiavimo nepavyks pradėti.

Išsiaiškinote svarbiausius momentus. Galite duoti konkrečius užsakymus. Iki tol daugiau detalių apie darbą neatskleiskite.

Įrašo “5 privalomi klausimai rašytojui” komentarų : 1

  1. […] klausimų apie atsiskaitymus? Juos aptarti reikės atsakinėjant Kliento klausimus Rašytojui, taigi susirašinėjimas gali būti ilgas nors užsakymas ir nedidelis. Patarimas Rašytojui ir […]